Jeżdzimy zimą samochodem

Okres zimowy na drogach żąda od właścicieli aut dodatkowego przygotowania auta i większej czujności podczas kierowania. Zimą zdarza się najwięcej wypadków, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest duży.
Czy, aby bez ryzyka poruszać się zimą, wystarczy tylko poruszać się wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zaznajomienia się z kilkoma radami, jakie uproszczą jazdę samochodem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na jezdniach obowiązkowo trzeba wykonać badanie techniczne samochodu. Jazda zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość kierowców respektuje tę normę.
Powinno się ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. W sytuacji, gdy hamulce działają nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad pojazdem i wypaść z ulicy w czasie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimową porą zdoła doprowadzić do wypadku bądź stłuczki.
Najrozsądniej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia samochodów prowadzi najem samochodów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem poszczególnego auta, weryfikujemy jego stan techniczny, ażeby zagwarantować klientom maksymalny komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się autem podczas zimy wydaje się mało ważny, jednak powinno się pamiętać o jednej normie. Jeśli prowadzący będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami wpierw się rozgrzeje oraz roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Auto zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie panikować i nadmiernie mocno nie wciskać pedału gazu, ponieważ to zdoła wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    następnie łagodnie wcisnąć pedał gazu.
•    jeżeli auto rozpocznie się zakopywać, trzeba    dynamicznie nacisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności należy kolejny raz nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia odwaga jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w czasie zimy. Warto zachować właściwy odstęp, szczególnie w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najpewniejszy i doświadczony kierowca powinien zachować przezorność w czasie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niesprzyjające warunki na trasie, ale także na postępowanie innych kierowców.
Niełatwo przewidzieć postępowanie każdego z uczestników ruchu, stąd też najrozsądniej zimą zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Oprócz pozostałych aut na drodze, atencję kierowcy powinna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.
 By uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi wynajem samochodów dostawczych oraz osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia